Ευέλικτη Ζώνη Γ' - Δ': Κατασκευές μεταφορικών μέσων!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' και Δ' Τάξης, στο πλαίσιο της ενασχόλησης τους στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης με τα μεταφορικά μέσα και την κυκλοφοριακή αγωγή, κατασκεύασαν ηλεκτροκίνητες μινιατούρες μεταφορικών μέσων όπως ελικόπτερο, αεροπλάνο, αυτοκίνητο , μηχανάκι...

Οι κατασκευές υλοποιήθηκαν με απλά υλικά που έφεραν οι μαθητές από το σπίτι! Βέβαια, ειδικά για τους μαθητές της Δ' Τάξης, έγινε κ η απαραίτητη διερεύνηση των ''προϋπαρχουσών'' ιδεών των μαθητών για τα απλά ηλεκτρικά κυκλώματα...Στην συνέχεια, πραγματοποιήθηκε ''εποικοδομητική'' εισαγωγή σε έννοιες που θα συναντήσουν στο μάθημα της Φυσικής στην Ε' Τάξη όπως η δημιουργία και λειτουργία των απλών ηλεκτρικών κυκλωμάτων, ο ρόλος του διακόπτη σε ένα κύκλωμα, κλπ.