Ευέλικτη Ζώνη Γ' - Δ' Τάξης - ''Μέσα μεταφοράς και Κυκλοφοριακή Αγωγή''

Το σχολικό έτος 2016 - 2017 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ' και Δ' Τάξης και ο εκπαιδευτικός των τάξεων Τσικλής Αναστάσιος υλοποίησαν πρόγραμμα Κυκλοφοριακής Αγωγής στο πλαίσιο του μαθήματος της Ευέλικτης Ζώνης.

Στόχοι και σκοποί του προγράμματος:

• Να εξοικιωθούν με προγράμματα επεξεργασίας κειμένου  και δημιουργίας γραφημάτων.
  • Να γνωρίσουν τα διάφορα μέσα μεταφοράς και να συνειδητοποιήσουν τη συμβολή τους στη μετακίνηση και επικοινωνία των ανθρώπων.
  • Να συνειδητοποιήσουν την αξία της ανθρώπινης ζωής και κατ΄ επέκταση των συνανθρώπων τους.
  • Να εφαρμόζουν σωστά τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας.
  • Να συνεργαστούν ως ομάδα και να οδηγηθούν σε συλλογικές αποφάσεις.
  • Να κατανοήσουν την αξία της ομαδικής εργασίας.
  • Να εμπλουτίσουν το λεξιλόγιο τους μέσα από διαλογική συζήτηση.
  • Να εξοικειωθούν με τη γραφή και τη μεταφορά του προφορικού λόγου σε γραπτό.
  • Να αναπτύξουν την κινητικότητα τους.
  • Να ομαδοποιούν , να συγκρίνουν , να ταξινομούν , να μετρούν και να οδηγούνται αβίαστα στη διεξαγωγή λογικών συμπερασμάτων.

Οι μαθητές με ατομική ή ομαδική εργασία ασχολήθηκαν με διαφορετικές πτυχές του θέματος.

Μπορείτε να δείτε ή να κατεβάσετε την ομαδική εργασία των μαθητών εδώ.