Παροχή έκτακτου οικονομικού βοηθήματος για την αγορά σχολικών ειδών για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α? Τάξης

Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας σε συνεργασία με το ίδρυμα ''Σταύρος Νιάρχος'' υλοποιεί για το τρέχον σχολικό έτος την δράση "Αρχή...ΖΩ''. Η συγκεκριμένη δράση αφορά την παροχή έκτακτου οικονομικού βοηθήματος με τη μορφή «κουπονιών αγορών» (Voucher) των 60? για την αγορά σχολικών ειδών για τα παιδιά της Α? Τάξης Δημοτικών Σχολείων της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας.

Προϋποθέσεις

Οι ωφελούμενοι θα πρέπει να πληρούν τις παρακάτω προϋποθέσεις:

α) να έχουν εγγράψει το/α παιδί/ά τους σε σχολείο που ανήκει στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας, για την Α? δημοτικού.

β) να διαβιούν με εισοδήματα κατώτερα του ορίου της φτώχειας. Τούτο θα πρέπει να αποδεικνύεται από την Πράξη Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα) του Υπουργείου Οικονομικών του φορολογικού έτους 2016 (εισοδήματα που αποκτήθηκαν από 1/1/2016 - 31/12/2016). Το όριο φτώχειας, όπως αυτό προσδιορίσθηκε από την ΕΛΣΤΑΤ για το έτος 2016, ορίζεται σε 4.512?, για μονοπρόσωπα νοικοκυριά προσαυξανόμενο κατά :

- 50% για τον σύζυγο και για κάθε παιδί από 14 έως και 24 ετών.

- 30% για κάθε παιδί κάτω των 13 ετών.

Η πρόσκληση έχει διάρκεια 23 ημερών (από την 24.08.2017 έως 15.09.2017) ενώ οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να μάθουν περισσότερα ή να στείλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στα αντίστοιχα γραφεία κάθε νομού.

Διαβάστε αναλυτικότερα: