Βιωματικά σεμινάρια γονέων

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπ/σης Εύβοιας, το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων  και η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Ν. Εύβοιας, κ. Μπαλάση Δέσποινα, σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Ν. Εύβοιας, οργανώνουν βιωματικά σεμινάρια γονέων.

Η συμμετοχή σε αυτά τα σεμινάρια είναι προαιρετική, αλλά τα αποτελέσματά τους είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για τη βελτίωση των σχέσεων γονέων, παιδιών και σχολείου. Τα βιωματικά σεμινάρια θα λειτουργήσουν σε ομάδες γονέων και θα πραγματοποιηθούν σε χώρους των Δημοτικών Σχολείων-Νηπιαγωγείων. Η διάρκεια των συναντήσεων θα είναι δίωρη, μία φορά την εβδομάδα και οι γονείς θα συμμετέχουν ενεργά μέσα από συζήτηση, δραματοποίηση και αναφορά των δικών τους εμπειριών. Ο κύκλος των σεμιναρίων ολοκληρώνεται σε ένα τρίμηνο. Συντονιστές-επιμορφωτές των σεμιναρίων θα είναι ψυχολόγοι και κοινωνικοί λειτουργοί από το Κέντρο Πρόληψης.

Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε στο σχετικό έγγραφο εδώ.