Έρευνα ποιότητας ζωής - ΣΤ' Τάξη

Για το σχολικό έτος 2015 - 2016 στα πλαίσια του μαθήματος της Ευέλικτης ζώνης, επιλέξαμε να μελετήσουμε την ποιότητα της καθημερινής μας διατροφής και πόσο αυτή συνδέεται με την εμφάνιση ασθενειών που απειλούν την ζωή μας. Επιπλέον, θα αναζητήσουμε τις ευεργετικές επιπτώσεις της συστηματικής σωματικής άσκησης στην υγεία μας και τελικά θα προσπαθήσουμε να προτείνουμε αλλαγές που θα διαμορφώσουν έναν πιο υγιεινό τρόπο ζωής.

Στο πλαίσιο λοιπόν αυτό κατασκευάσαμε στην τάξη μας ηλεκτρονικά ένα ερωτηματολόγιο το οποίο θα μοιράσουμε αύριο, 03/03/2016 στους μαθητές και τις μαθήτριες των Γ' - Δ' - Ε'. Το ερωτηματολόγιο περιέχει ερωτήσεις που αφορούν την ποιότητα διατροφής αλλά και την συχνότητα σωματικής άσκησης. Σύντομα θα εκτυπώσουμε και ανάλογο ερωτηματολόγιο και για τους γονείς των μεγάλων τάξεων!Στην συνέχεια θα συλλέξουμε τα ερωτηματολόγια, θα κάνουμε την αντίστοιχη διαλογή, θα βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα και τελικά θα κατασκευάσουμε ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για γονείς και μαθητές!

Μπορείτε να δείτε τα ερωτηματολόγια :