Ημερίδα για τις μαθησιακές δεξιότητες

Την Τρίτη 11 Μαϊου 2010 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας επιστημονική ημερίδα με αντικείμενο: ''Διερεύνηση μαθησιακών δεξιοτήτων στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση''. Οργανωτές ήταν το ΚΕΔΔΥ νομού Ευβοίας και ο Σύλλογος Δασκάλων και νηπιαγωγών Χαλκίδας. Εισηγητές ήταν:

• Σούσος Βασίλειος, προιστάμενος ΚΕΔΔΥ νομού Ευβοίας, με θέμα: ''Ο ρόλος του ΚΕΔΔΥ στην Α' Θμια Εκπαίδευση (διαδικασία παραπομπής).
  • Μουστάκα Κωνσταντίνα, κοινωνική λειτουργός ΚΕΔΔΥ, με θέμα: ''Ο ρόλος της κοινωνικής λειτουργού στην διαδικασία αξιολόγησης παιδιών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες''.
  • Λινάρδου Δήμητρα, νηπιαγωγός Ειδικής Αγωγής ΚΕΔΔΥ, με θέμα: ''Πρώιμη ανίχνευση - παρέμβαση. Σχολική ετοιμότητα νηπίων και μετάβαση στο Δημοτικό''.
  • Μόσχου Σταυρούλα, δασκάλα Ειδικής Αγωγής ΚΕΔΔΥ, με θέμα: ''Δυσλεξία - Αποκατάσταση. Ανάλυση κριτηρίων διερεύνησης μαθησιακών δεξιοτήτων στο Δημοτικό (παιδαγωγική εκτίμηση - άτυπη αξιολόγηση)''.
  • Καρυστινός Ανδρέας, Ψυχολόγος ΚΕΔΔΥ, με θέμα: ''Διάσπαση προσοχής - παραβατικότητα (νήπια μέχρι ΣΤ')