Εκδήλωση για την ημέρα κατά της σχολικής βίας (6/3/2014)

Την Πέμπτη 6 Μαρτίου 2014, το σχολείο μας μαζί με το Δημοτικό Σχολείο Αγίας Άννας διοργάνωσε μια ενδιαφέρουσα εκδήλωση στο πλαίσιο της ημέρας κατά της σχολικής βίας. Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας και περιελάμβανε τα εξής:

• Παρουσίαση του φαινομένου και των μορφών της σχολικής βίας μέσα από επιλεγμένα βίντεο. Ακολούθησε συζήτηση για την συχνότητα εμφάνισης των τύπων βίας αλλά και τρόποι και πρακτικές για την απομόνωση τους.
  • Στην συνέχεια παρουσιάστηκαν τα αποτελέσματα της έρευνας που πραγματοποιήθηκε στα δύο σχολεία με την βοήθεια ερωτηματολογίων. Αμέσως μετά υπήρξαν σχόλια και αντίστοιχη συζήτηση. Τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε ή να κατεβάσετε το αντίστοιχο αρχείο εδώ.
  • Ακολούθησε θεατρικό από μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου της Αγίας Άννας.
  • Τέλος, αφού οι μαθητές μας ανά δύο τάξεις ολοκλήρωσαν τις χειροτεχνίες που είχαν ετοιμάσει για την ημέρα αυτή, βγήκαν στην αυλή του σχολείου και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια υπό τις οδηγίες του γυμναστή τους!

Φωτογραφικό υλικό από την εκδήλωση μπορείτε να βρείτε εδώ.

Επίσης, εδώ  μπορείτε να δείτε ή να κατεβάσετε την ηλεκτρονική αφίσα που έφτιαξε η ΣΤ' Τάξη για την ημέρα αυτή.