Συνέντευξη από τον καραγκιοζοπαίχτη Φώτη Πλέσσα

Στο περιθώριο της παράστασης θεάτρου σκιών που πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την Πέμπτη 8 Μαρτίου 2012 από τον Φώτη Πλέσσα, οι μαθήτριες της Ε' Δημοτικού, Ελένη Αλεξανδρή και Ιωάννα Ζυγομήτρου πήραν μια μικρή συνέντευξη από τον καραγκιοζοπαίχτη! Ας δούμε τι είπε!

Σε ποια ηλικία ασχοληθήκατε με το θέατρο Σκιών;

Άρχισα να ασχολούμαι από την ηλικία των 20 χρόνων.

Πιστεύετε πως σήμερα ο κόσμος αγαπάει τον Καραγκιόζη όπως τα παλιά χρόνια;

Ναι. Πιστεύω πως ότι ίσχυε παλιά ισχύει και σήμερα.

Πως γεννήθηκε ο Καραγκιόζης;

Ο Καραγκιόζης γεννήθηκε στην Μικρά Ασία. Τον αποκεφάλισε ο Σουλτάνος Μαχμούτ ΙΙ.

Ποιος ήταν ο δάσκαλος σας;

Την τέχνη του θεάτρου Σκιών την έμαθα από τον πατέρα μου. Επίσης την συνεχίζει ο γιος μου.

Το χαίρεστε αυτό που κάνετε;

Ναι, το χαίρομαι πολύ! Αυτό οφείλεται στο ότι αγαπώ πολύ τα παιδιά.

Ποια έργα σας αρέσουν πιο πολύ;

Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο...Μου αρέσουν όλα τα έργα του Θεάτρου Σκιών!

Η φωνή σας ήταν έτσι από παλιά ή διαμορφώθηκε επειδή παίζατε τόσα χρόνια τον Καραγκιόζη;

Όχι, δεν ήταν έτσι από την αρχή. Διαμορφώθηκε με το πέρασμα του χρόνου.

Θα θέλατε να ζητήσετε κάτι από το κράτος; Κάποια βοήθεια.

Τα παιδιά να μεγαλώσουν σε καλύτερες συνθήκες και το κράτος να μην αφήσει να χαθεί η τέχνη του Θεάτρου Σκιών.