Ευχαριστήριο μήνυμα στο Σύλλογο Εθελοντικών Δυνάμεων Δασοπροστασίας & Διάσωσης Προκοπίου

Στο πλαίσιο του προγράμματος ''Στηρίζουμε Βόρεια Εύβοια'' - στο οποίο συμμετέχει φέτος η Ε' και ΣΤ' Τάξη και υλοποιεί με το 11ο Γυμνάσιο Θεσσαλονίκης, το Δημοτικό σχολείο των Ωρεών, το 39ο Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου και το ΕΕΕΕΚ Καμαρίων - πραγματοποιήθηκε σήμερα Κυριακή 03 Απριλίου τηλεδιάσκεψη με το Σύλλογο Εθελοντικών Δυνάμεων Δασοπροστασίας & Διάσωσης Προκοπίου.

Οι Εθελοντές απάντησαν σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/μαθητριών και των εκπαιδευτικών ως προς την ιδιότητα του ''Εθελοντή πυροσβέστη''...Από την εποικοδομητική συζήτηση δεν θα μπορούσαν να λείπουν και οι μνήμες από την πρόσφατη καταστροφική πυρκαγιά του Αυγούστου...

Είναι σημαντικό να κατανοήσουμε όλοι μας και κυρίως οι μαθητές και οι μαθήτριες μας πως πρέπει να διαφυλάξουμε με κάθε τρόπο ζωντανό το δάσος που μας απέμεινε στον πολύπαθο τόπο μας... Και αυτό θα πραγματοποιηθεί μόνο μέσα από συλλογική προσπάθεια και την ενίσχυση των Εθελοντικών Ομάδων που συμβάλλουν τα μέγιστα στις δύσκολες καταστάσεις που βιώνουμε όλο και πιο συχνά τα τελευταία χρόνια.

Ε Θ Ε Λ Ο Ν Τ Ε Σ    Π Ρ Ο Κ Ο Π Ι Ο Υ   Σ Α Σ   Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε   Π Ο Λ Υ !