Έρευνα Α' - Β' Τάξης για τα παιχνίδια της αυλής

Στα πλαίσια του προγράμματος  ''παιχνίδια αυλής'' οι Α? και Β? τάξεις του σχολείου ετοίμασαν ένα ερωτηματολόγιο και έκαναν μία έρευνα πάνω στο θέμα για να διαπιστώσουν κατά πόσο τα παιδιά των υπόλοιπων τάξεων ασχολούνται με παιχνίδια, με ποιους παίζουν και πόση ώρα ασχολούνται με αυτά. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι ασχολούνται αρκετά τον ελεύθερο χρόνο τους με παιχνίδια αυλής και προτιμούν να παίζουν  με τους φίλους τους και όχι μόνοι τους.

Τα αποτελέσματα της έρευνας μπορείτε να τα βρείτε εδώ.

24 Οκτωβρίου 2014 : Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας

Την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου 2014 πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας εκδηλώσεις για την παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας. Σε κάθε τάξη το πρόβλημα οριοθετήθηκε με διαφορετικούς ασφαλώς τρόπους. Οι μικρές τάξεις κυρίως με χειροτεχνίες και συζητήσεις ενώ οι μεγαλύτερες προσέγγισαν το πρόβλημα με μεγαλύτερη εμβάθυνση εστιάζοντας στο ενεργειακό ισοζύγιο, τις επιπτώσεις της παχυσαρκίας στον ανθρώπινο οργανισμό αλλά και το ρόλο της άσκησης στην αναχαίτιση του προβλήματος. Ακολούθησε συγκέντρωση όλων των τάξεων στην αίθουσα εκδηλώσεων όπου ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής μίλησε στους μαθητές και έλυσε τις όποιες απορίες τους. Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό καθώς και το βίντεο που προβλήθηκε ως αφόρμηση για σχετική συζήτηση στην Ε' Τάξη.