''Μαθαίνω για την διατροφή'': Τηλεδιάσκεψη Ε' - ΣΤ'

Σήμερα Δευτέρα 4 Απριλίου 2016 πραγματοποιήθηκε στην ΣΤ' Τάξη με την συμμετοχή και των μαθητών και μαθητριών της Ε' Τάξης, τηλεδιάσκεψη με την διαιτολόγο - διατροφολόγο Φατμελή Ευφροσύνη από το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο. Η ενδιαφέρουσα για τους μαθητές επικοινωνία πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος ΕΥΖΗΝ και των δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται από τις μεγάλες μας τάξεις στο μάθημα της Ευέλικτης Ζώνης.

Η τηλεδιάσκεψη είχε ως βασικό πυρήνα την παρουσίαση πληροφοριών γύρω από την υγιεινή διατροφή και ειδικότερα συζητήθηκαν θέματα όπως:

• Αριθμός γευμάτων κατά τη διάρκεια της ημέρας
  • Ισορροπημένο πρωινό
  • Η σημαντικότητα του νερού για τον οργανισμό
  • Ανθυγιεινές τροφές
  • Ομάδες τροφίμων

Οι μαθητές και οι μαθήτριες μας συμμετείχαν ενεργά στην διαδικασία καθώς η κα Φετμελή τους έθετε συνεχώς ερωτήματα και αντίστοιχες δραστηριότητες.Στο τέλος της θέσαμε τις απορίες μας και λάβαμε αναλυτικότατες απαντήσεις!