Επίσκεψη στην τοπική ενορία της Κηρίνθου

Σήμερα, Παρασκευή 7 Οκτωβρίου 2016 επισκεφτήκαμε την τοπική ενορία και τον ιερέα του ναού Δημήτριο Σταμούλο. Συγκεκριμένα, το τμήμα Τρίτης  -  Τετάρτης και η Πέμπτη τάξη με τους εκπαιδευτικούς Τσικλή Αναστάσιο και Πλιάτσικα Ευαγγελία αντίστοιχα, επισκέφτηκαν τον ιερό ναό συζητώντας διάφορα θέματα με τον ιερέα και πήραν απαντήσεις στις ερωτήσεις που είχαν προετοιμάσει να υποβάλλουν.

Στην ενδιαφέρουσα συνάντηση συζητήθηκαν ζητήματα που κράτησαν αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών:

• Η ιστορία και τα εγκαίνια του ναού.
  • Τα μέρη του ναού.
  • Η ιεροσύνη.
  • Διάταξη των εικόνων στο τέμπλο του ναού.
  • Διαφορές Ορθόδοξης και καθολικής εκκλησίας.
  • Σωστή συμπεριφορά μέσα στην εκκλησία.
  • Προετοιμασία για την Θεία Κοινωνία.

Στο τέλος της συνάντησης όλοι μείναμε εξαιρετικά ικανοποιημένοι! Ευχαριστούμε πολύ τον πατέρα Δημήτριο για τις πληροφορίες και τις απαντήσεις που μας έδωσε! Ήταν ιδιαίτερα πρόθυμος να απαντήσει αναλυτικά σε όλες τις ερωτήσεις! Ακολουθούν φωτογραφίες από την εκπαιδευτική συνάντηση.