Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2016

Η πρώτη Δευτέρα του Οκτώβρη, έχει πλέον καθιερωθεί ως ''Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού''. Στο σχολείο μας και φέτος πραγματοποιήθηκαν αθλητικές και όχι μόνο δραστηριότητες με στόχους:

• Την ανάδειξη του Αθλητισμού ως πηγή σωματικής και ψυχικής υγείας και ευεξίας.
  • Την ομαδικότητα ως βασική προϋπόθεση για την συμμετοχή μας στις αθλητικές δραστηριότητες.
  • Την αξία της προσπάθειας και την αποδοχή του νικητή.
  • Το δικαίωμα των ανθρώπων με αναπηρία στον Αθλητισμό.
  • Την ανάδειξη όλων των διαστάσεων του ρατσισμού.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες αρχικά συγκεντρώθηκαν στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου και παρακολούθησαν πέντε βίντεο μικρής διάρκειας, τα οποία αποτέλεσαν αφορμή για εποικοδομητική συζήτηση:

• Οι μεγάλες στιγμές του ελληνικού αθλητισμού:

• Ρατσιστική επίθεση σε στάση λεωφορείου (κοινωνικό πείραμα): Κοινωνικό πείραμα στο κέντρο της Αθήνας, σε 2 στάσεις λεωφορείου (Συγγρού Φιξ), με θέμα το ρατσισμό. Δύο ηθοποιοί, ο ένας από το Μπαγκλαντές κι ο άλλος από την Ελλάδα, προσποιήθηκαν μια σκηνή φραστικής ρατσιστικής επίθεσης. Οι κάμερες κατέγραψαν τις αληθινές αντιδράσεις των ανθρώπων που περίμεναν το λεωφορείο.

• 3x3 award winning short-film: Η ιστορία εξελίσσεται σε ένα γήπεδο καλαθοσφαίρισης μεταξύ του νυχτερινού φύλακα και του υπαλλήλου καθαριότητας. Αναδεικνύει με χιουμοριστικό τρόπο τη σχέση της Φυσικής Αγωγής με άλλα γνωστικά πεδία (Φυσική,  Μαθηματικά)

• The Last Pick - Jeremy Lin: Ένας μικρός που θέλει να παίξει μπάσκετ, συναντάει την άρνηση των μεγαλύτερων στο σχολείο που τον θεωρούν? κοντό. Κάποιος όμως άγνωστος που θα γνωρίσει θα τον βοηθήσει να δώσει ένα καλό μάθημα σε όσους τον σνομπάρουν.

• Never Give Up (Award Nominated Short Film): «Ποτέ μην εγκαταλείπεις» είναι μία κινητήρια, ταινία μικρού μήκους που εστιάζει σ?έναν άνθρωπο ο οποίος υποφέρει με μερική αναπηρία στα πόδια του. Η ταινία αποκαλύπτει τον αγώνα του και την ικανότητά του να αντιμετωπίσει τους περιορισμούς του.

Στην συνέχεια, ακολούθησαν στο προαύλιο του σχολείου μας αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια.Δείτε εδώ φωτογραφικό υλικό!