06/03/2017 - Πανελλήνια ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και εκφοβισμού

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια ημέρα κατά της σχολικής βίας και εκφοβισμού. Ασφαλώς στο σχολείο μας την Δευτέρα 6 Μαρτίου 2017 πραγματοποιήθηκε σχετική συζήτηση και προβολή βίντεο.

Πιο αναλυτικά:

• Αναφερθήκαμε στις μορφές σχολικής βίας : Λεκτική, Ρατσιστική, Σωματική, Ηλεκτρονική, Σεξουαλική, Ψυχολογική.
  • Αναλύσαμε τις συμπεριφορές των δύο ''πόλων'' των φαινομένων σχολικής βίας: θύτη και θύματος.
  • Εντοπίσαμε τις συνέπειες κάθε μορφής βίας  στον ψυχισμό των ''θυμάτων''.
  • Εστιάσαμε στον ρόλο της ενσυναίσθησης ως μηχανισμού πρόληψης φαινομένων κάθε μορφής βίας.
  • Εντοπίσαμε τους κινδύνους που κρύβονται στο διαδίκτυο και αποτελούν πηγές που προωθούν την ηλεκτρονική βία και προτείναμε καλές πρακτικές που θα πρέπει να υιοθετούνται από γονείς και μαθητές κυρίως στα κοινωνικά δίκτυα.
  • Τέλος, επιλέξαμε δύο βίντεο για την ευαισθητοποίηση των μαθητών:

Ένα ''πείραμα'' με τις αντιδράσεις νέων ανθρώπων στην άσκηση σωματικής βίας.

Ψυχολογική βία , κοινωνική απομόνωση του θύματος και περιορισμός της μαθησιακής του επίδοσης.