27/09/2019: 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Την Παρασκευή 27-09-2019 έγιναν δράσεις και στο σχολείο μας στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού που για 6η συνεχόμενη χρονιά γιορτάζεται στα σχολεία της ελληνικής επικράτειας.

Κεντρικός στόχος  είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός ή εκτός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Οι μαθητές και μαθήτριες παρακολούθησαν αρχικά ενημερωτικό βίντεο με τα Ολυμπιακά αθλήματα ενώ στην συνέχεια μετέβησαν μαζί με τους εκπαιδευτικούς στο παρακείμενο γήπεδο ποδοσφαίρου όπου συμμετείχαν όλοι μαζί σε ομαδικά αθλήματα!