11/05/2017 - Ημερίδα πρώτων βοηθειών

Την Πέμπτη 11 Μαΐου πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ημερίδα για τις πρώτες βοήθειες με πρωτοβουλία του Συλλόγου Δασκάλων Χαλκίδας.

Η συμμετοχή γονέων και εκπαιδευτικών ήταν ικανοποιητική ενώ το σεμινάριο χαρακτηρίστηκε από όλους ως εξαιρετικά ενδιαφέρον.

Η εκπαιδεύτρια πρώτων βοηθειών κ. Σοφία Χονδρογιάννη παρουσίασε στοιχεία που αφορούν την εμφάνιση εκτάκτων καταστάσεων σε οποιοδήποτε χώρο ενώ δόθηκε ιδιαίτερη έμφαση στα ατυχήματα που συμβαίνουν στο σχολικό περιβάλλον. Επίσης, παρουσιάστηκαν με βιωματική οπτική και με συμμετοχή του κοινού, οι αντίστοιχες πρακτικές που συμβάλλουν στην αποτελεσματική αντιμετώπιση κάθε περιστατικού. Αναλυτικότερα, παρουσιάστηκαν τα εξής :

• Καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ).
  • Αντιμετώπιση απόφραξης του αεραγωγού από τροφή.
  • Διαχείριση κρίσης επιληψίας.
  • Φροντίδα απλών τραυμάτων.
  • Λιποθυμικά επεισόδια.
  • Πρακτικές αντιμετώπισης τσιμπημάτων από φίδια ή έντομα.

Τέλος, ιδιαίτερα σημαντική ήταν η εποικοδομητική συζήτηση η οποία προώθησε την αποβολή ''ξεπερασμένων'' αντιλήψεων και αντιδράσεων σε περιστατικά που σε ορισμένες περιπτώσεις η πιθανή υιοθέτηση τους θα μπορούσε να οδηγήσει σε δυσάρεστες καταστάσεις.

Ευχαριστούμε την κ. Χονδρογιάννη για την άψογη παρουσίαση όπως και το Σύλλογο Δασκάλων Χαλκίδας για την πρωτοβουλία του!

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό.